doktorsaglik 46 Takipçi | 12 Takip
Kategorilerim

Terapi

Alternatif Tıp

Hastalıklar

Kadın Sağlığı

Ağız Diş Sağlığı

Doğal Sağlık

Psikoloji

Diyet ve Zayıflama

Sağlık

Diğer İçeriklerim (163)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (46)

12 04 2013

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 30 öneri

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 30 öneri |  görsel 1

Sağlıklı yaşamak için tavsiye edilen toplam 30 öneriyi sizin için topladık.
İşte daha sağlıklı yaşama adına 30 öneri ;
1- Bol su için. Kolon kanseri günde 5 bardak su içen kişilerde %50 azalıyor.


2- Hergün bir diş sarımsak yemek vücuttaki hastalık sebebi olabilecek kimyasalların seviyesini %48 azaltır ve beynin yaşlanmasını önler ve kolesterolü düşürür.
3- Sağlıklı sinüsler sahip olabilmek için mırıldanarak şarkı söyleyin. Mırıldanarak şarkı söylemek de sinüsleri açar, sinüziti önler.
4- Düzenli egzersiz yapmak, örneğin günde 1 km yürümek ya da haftada 3 kere hafif egzersiz kalp hastalıkları riskini düşürür.
5- Kepekli ürünleri tüketmeye özen gösterin çünkü kepekli ürünler kanserden korur: Haftada 4 kez kepekli ekmek, makarna ya da kabuklu pirinç tüketmek kanseri %40 azaltıyor.
6- Cildinizi nemli tutun: Cildiniz için yazın, güneşten koruyan kremler, kışın da çatlama ve kırışıklardan korumak için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.
7- Sürekli sebze ve meyve tüketin, özellikle de domates, kırmızı üzüm, brokoli yiyenlerde kalp krizi, kanser ve şeker hastalığı daha az görülüyor. Ayrıca her meyve ve sebze yetiştiği mevsimde yenmeli. Çünkü her meyve ve sebze öyle yaratılmıştır ki, yetiştiği mevsimde çok faydalıdır. Ama yetişmediği mevsimde yemek çok faydalı değildir.
8- Ayakta yemek oldukça sağlıksız.  Kalp hastalıklarının üçte biri hamburger, patates kızartması  gibi yiyecekler yüzünden ortaya çıkıyor ve fast food’dan vazgeçin.
9- Eş seçerken dikkat: Uzmanlar kronik rahatsızlıkların kadın-erkek ilişkilerinde iki tarafı da etkilediğine dikkat çekiyor ve kronik hasta bir kişinin eşinin de hasta olması riskinin altı kat artığını söylüyor.
10- Çalışmak bel ağrısına faydalı : Bel ağrısı çekenler, yatmak yerine normal aktiviteleri yaptıklarında daha çok iyileştikleri gözleniyor. Fazla zorlamamak koşuluyla hareket etmek belinize yatmaktan daha iyi geliyor.
11- En sağlıklı meslek grubu pazarlama: İngiltere’de satış elemanları en sağlıklı meslek grubunu oluşturuyor. Bu gruptakiler meslekle ilgili hastalıklara çok az yakalanıyor.
12- Düzenli balık tüketmek  kalp riskini azaltıyor, ayrıca balıkta bulunan yağlar bağışıklık sistemini güçlendirir.
13- Ağız kokusunun çaresi var: Uzmanlar ağız kokusuna yol açan hastalıkları önlemek için günde iki kez fırçalama, gargara kullanmanın yanı sıra havuç gibi lifli yiyecekler yemeyi ve çok fazla kahve içmemeyi öneriyor.


14- Az tuz tüketin : “Fazla tuz felç ve kalp hastalıklarına sebep olur.” diyen uzmanlar günde 5 gramdan fazla tuz tüketmenini sakıncalı olduğu görüşünde.
15- Kahve tüketin ancak fazla tüketmeyin. Araştırmalar günde iki fincan kahvenin kolon kanser riskini % 25, safra kesesinde taş riskini %45 azalttığını gösteriyor. Ancak kahveyi çok tüketmek sağlıklı değil, örneğin yüksek tansiyona neden olabilir.
16- Çay tüketmek : Uzmanlar, bol bol çay içenlerin kalp krizinden ölme riskinin %50 azaldığını belirtiyor.
17- Elma dişlere oldukça iyi geliyor : Böğürtlen bakterilerin dişe yapışmalarını engeller ve diş eti hastalığı riskini azaltır ayrıca , elma, portakal, havuç, ıspanak gibi lifli yiyecekler de dişleri güçlendirmede oldukça faydalı.
18- Diyet programlarınıza dikkat edin. Tok diyetler faydasız: “Haftada üç kilo” vermeyi vaat eden diyetlerden uzak durun. Kilo vermek istiyorsanız bu kilo verme sürecini hafta hafta değil uzun vadede yapmaya özen gösterin.
19- Aşırı kilolara dikkat: Araştırmalara göre, kilolu insanlar her aldıkları yeni kilo ömürlerini 20 hafta kısaltıyor. Fazla kiloları vermek kalp, kanser, eklem iltihabı hastalıklarından koruyor.
20- Selenyuma ihtiyacınız var: Kansere karşı doğal bir koruyucu olan selenyum fındık, fıstık, balık, tahıl gibi ürünlerde bol miktarda bulunuyor. Her gün selenyum alanlarda kanser riski yüzde 37 azalıyor.
21- Sağlık için şarkı söyleyin: Doktorlar şarkı söylemenin ruh ve beden sağlığına iyi geldiğini belirtiyor. Şarkı söylemek rahatlatıyor, nefes egzersizi yerine geçiyor, depresyona iyi geliyor hatta ömrü uzatıyor.
22- Kolesterolü düşürün: Egzersiz yapmak ve yağı, tuzu azaltmak kolesterolü düşürüyor, bu da kalp krizi ve felçten korunmanızı sağlıyor.
23- Mucize ilaç aspirin: Ağrı kesici olarak aldığımız aspirin bizi kalp hastalığı, felç ve kanserden koruyor.
24- Dostların sağlığa yararı: Doktorlar, dostlarla ilişkilerin hafızayı geliştirdiğine dikkat çekiyor.
25- Rahatlamayı öğrenin: Sosyalleşerek, hobi edinerek rahatlamak ruh sağlığına iyi geliyor. Ayrıca haftada üç kez rahatlatıcı egzersiz yapmak stres ve depresyonu önlüyor.
26- Sigaraya hayır: Sigarayı bırakmak artık daha kolay, nikotin bantları ve sakızları, akupunktur vs. gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer tamamen bırakamıyorsanız azaltmak da sizin için yararlı olacaktır.
27- Uykusuz kalmayın: Uyku bağışıklık sisteminin iyi çalışmasında etkili oluyor. Yetersiz uyku konsantrasyon eksikliğine yol açıyor.
28- Her gün vitamin alın: İçeriğinde folik asitin de bulunduğu vitamin tabletleri sizi kanser ve kalp hastalıklarından koruyor.
29- Mineraller hayatımızı sürdürebilmemiz için gereklidir. Yüksek tansiyon veya böbrek hastası değilseniz her gün 1 şişe bolca mineral içeren doğal maden suyu tüketmeye çalışın.
30- Tahılları hayatınızdan asla çıkarmayın. B grubu vitaminler hem sağlığınızı hem de ruhunuzu koruyacaktır. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre tahıl gruplarının gereğinden az tüketilmesi depresyona yatkınlığı artırmaktadır.

 

0
0
0
Yorum Yaz